Kulak Mumları Hakkında

Kulak Bakımı ve Kul-Tem Mumları

Kul-tem Aspiratör Sistemiyle Kulak Bakımı

Aspiratör sistemi, rahatlatıcı ve yatıştırıcı etkisiyle bilinen noninvazif metodlar modern ve alternatif tıpta binlerce yıldır kullanılan bir yöntemdir. Bu yönteme göre, kolay eriyen ince bir huni kulağa yaslanır ve huninin ucu yakılarak bir vakum etkisi oluşturulur. Ateşin içi boş boruyu vakumlaması, kulak içinde birikmiş buşonların yumuşayarak  yerinden ayrılmasına ve kulaklarınızın rahatlamasına katkı sağlar.

Yüzyıllardır bilinen bu sistemin geçmişi Eski Mısır, Roma, Yunan dönemlerine kadar dayanmaktadır. Eski Yunan medeniyetinde başlangıçta sadece kulak bakımı için kullanılan mumlar sonraları doğal ve manevi şifa yönetimine dönmüştür.

Uzak doğu Asya’dan Sibirya Stepleri’ne kadar yaygın olarak bilinmesi ve kullanılmasına rağmen bu metodu günümüze taşıyan Kuzey Amerika yerlileri olmuştur. Bu geleneksel uygulama Kızılderili kabileleri ve Sibirya’da canlı tutularak günümüze kadar ulaşmıştır. Kızılderililer tarafından geleneksel manevi arınma törenlerinde kullanılmıştır. Kulak mumları geleneksel Şaman şifacıları tarafından manevi ve fiziksel şifa yöntemi olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Günümüzde halen kırsal kesimlerde huni şekilde bir bal mumundan bir boru, gazete veya yağı kağıt vasıtasıyla yakarak kulak bakımı yapmak çok yaygın olarak bilinen eski ve doğal bir metottur.

Kul-Tem Kulak Mumları ise geçmişi antik çağlara kadar uzanan bu yöntemin kolaylaştırılmış halidir. Selülozdan imal edilen Kul-Tem mumlarında yanma kolaylığı için parafin kullanılır. Mum kulağa yaslanıp yakıldığında 8 dakika boyunca yanarak kulaktaki kan akışını hızlandırmaya katkı sağlayabilir hem de kulak içinde birikmiş buşonları yumuşatarak dışarı atmaya yardımcı olur.

Kulak bakımı periyodik olarak yapılması gereken bir işlem değildir. Buşon, herkeste aynı sürede oluşmaz. Kul-Tem mumlarla bakımın ideali ayda 2 kez olsa da, bazı kimselerde daha çabuk veya daha yavaş buşon birikir. Birkaç kullanımdan sonra kulağınızda ne sürede buşon biriktiğini anlayabilir ve ona göre kullanabilirsiniz.